DLR Sınav(lar)ı Hakkında

THY'de pilot olmak için geçmeniz gereken adımların en zorlularından iki tanesini oluşturan DLR-1 ve DLR-2 ne tür sınavlardır?

DLR açılınca korkutan kısaltmalardan biri : Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. yani Alman Havacılık ve Uzay Dairesi, bir manada Avrupalı NASA. Kurumun ismiyle andığımız bu sınavlar esasında Avrupalı astronotların seçilmesi için tasarlanmış. Gelgelelim modüler bir sınav olması hasebiyle Lufthansa, SunExpress ve tabii ki Türk Hava Yolları gibi firmaların da radarına girmiş ve pilot adaylarının kaderini belirleyen yol ayrımlarından biri haline gelmiş.

Bu yazıda -ve hatta sitede bulunan birçok yazıda- Türk Hava Yolları'nın uygulamaları ve yaklaşımları göz önüne alınacaktır. Bahsi geçen yazılarda belirtilmiş şartlar değişebilir o yüzden başvuru döneminde yayınlanan ilanı dikkatlice okuyarak burada okuduğunuzla çelişen bir bilgi olup olmadığına dikkat ediniz. Haliyle, THY'nin sağladığı güncel bilgilere göre hareket etmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda bize de haber verirseniz potansiyel yanıltmaların önüne geçmiş oluruz.

DLR dediğimiz esasında bir sınavlar silsilesi. İki kısımdan oluşuyor ve DLR-1 ve DLR-2 isimleriyle anılıyor. Genel olarak, ilk kısım teknik kabiliyetleri ölçerken ikinci kısım psikolojik yeterliliklere odaklanıyor. Ayrıca, ilk aşama geleneksel sınav formatına daha yakınken ikinci adım mülakat şeklinde gerçekleşiyor.

DLR-1 ve DLR-2 farklı günler olmak şartıyla 2 ayrı oturum şeklinde yapılıyor ve oturumlar arasında çoğunlukla günler değil 'aylar' oluyor.

DLR-1 Nedir?

İlk aşama olan DLR-1 içerisinde geçmeniz gereken 10 farklı modülü barındırıyor. Bu modüller de kendi aralarında temel bilgiler ve temel yetenekler şeklinde ikiye ayrılıyor.

DLR-1, dokunmatik ekran, kulaklık ve joystick kullanılarak, bilgisayar ortamında yapılan bir sınav. Sınavlar önceden Hamburg'da bulunan DLR Test Merkezi'nde yapılırken THY'nin artan pilot ihtiyacı üzerine, DLR gözetiminde, THY Uçuş Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulan sınav salonunda yapılıyor. Buna rağmen sınavın değerlendirilmesi halen Almanya'da yapılıyor.

DLR-1'de başarılı olmak için geçmeniz gereken modüller :

 • English
 • Mathematics
 • Physics
 • Spatial Orientation
 • Running Memory Span
 • Concentration
 • Cube Rotation
 • Perceptual Speed
 • Visual Memory
 • Monitoring and Instrument Coordination

Yukarıda sıralanan bütün modüllere, aynı gün içerisinde, "2 modül yap 10 dakika ara ver ve sonraki 2 modüle gir" düzeniyle toplam 6 oturum* şeklinde giriyorsunuz. Sınavın ortasına gelecek şekilde 1 saatlik uzun bir ara da (öğle arası) mevcut. Sonuçta, sabah 9'da başlayıp akşam 5'e kadar süren bir maratondan bahsediyoruz.

Ek olarak, öğle arasından önce çözülen bir de kişilik testi var. DLR-1 için herhangi bir değerlendirmeye girmeyen bu test DLR-2 sırasında karşınıza çıkıyor.

Test sınıfı

Fotoğraf DLR Test Merkezi'nde, Hamburg'da — sanırım Vigilance Test sırasında — çekilmiş. Türkiye'deki salon daha küçük. Ayrıca, bu modül THY müfredatında yok.
Görsel, " DLR Test Center Hamburg: selection and training of pilots" başlıklı http://www.dlr.de/DesktopDefault.aspx/tabid-4748/7849_read-12458/gallery-1/gallery_read-Image.1.5508 adresinden alınmıştır

Bütün bu ara verme, devam etme işlemlerini yaklaşık 18 kişilik bir grup halinde yapıyorsunuz. Neredeyse bütün modüller gözetmenler tarafından aynı anda başlatılıyor ve belli süreler dahilinde bitiriliyor. Sınavlar bireysel olsa bile bu ortak ilerleyiş zaman zaman sizi gerebilecek durumlara da sebep olabilir çünkü bazı modüllerin bitiş süresi diğerlerine göre daha esnek ve bazı adaylar sınavı bitirmiş beklerken siz halen sınavda olabilirsiniz. Bu da ister istemez sizi gerebilir. Eğer çok geç kalırsanız gözetmen önce sizi uyarıyor daha sonra da sınavı sonlandırıyormuş ama bizim grupta uyarılan dahi olmadı. Aşağı yukarı 2-3 dakika farkla herkesin sınavı bitiyor.

Unutmadan, modüllerin geliş sırası yukarıdaki listede olduğu gibi değil. Sıra genelde şu şekilde oluyor :

 1. English, Concentration
 2. Mathematics, Spatial Orientation
 3. Running Memory Span, Personality Test
 4. Physics, Perceptual Speed
 5. Cube Rotation, Visual Memory
 6. Monitoring and Instrument Coordination

Bilgi Modülleri

Sizin de tahmin edeceğiniz gibi English, Mathematics ve Physics bilgi modüllerini oluşturan üçlü.

Bilgi modülleri, genelde ortaokul - lise seviyesinde çeşitli konu başlıklarının sorulduğu, çoğunlukla çoktan seçmeli sorulardan mütevellit ve süre kısıtı olan testler.

Genelde okur okumaz cevabı akla gelecek sorulardan oluşan bilgi modülleri bazen de adayı telaşa düşürecek sayıda zorlayıcı soru içerebiliyor. Mühendislik gibi sayısal bir bölümden mezun olan adaylar bilgi modülleri açısından gayet şanslı fakat paslanmış bazı konuları ışıldatmaları gerekebilir. Sayısal bir temeli olmayan adayların ise 'temel bilimler' konusunda biraz daha kapsamlı bir çalışma yapması gerekiyor sanırım.

Burada sorumlu olunan konuların pilotluk eğitimi sırasında ve hatta sonrasında karşınıza çıkacak bazı fenomenleri anlamak için de ihtiyaç duyacağınız bilgileri içerdiğini aklınızdan çıkarmadan çalışmak yerinde olacaktır.

Yetenek Modülleri

DLR sınavı ününü bu modüllere borçlu dersek yalan olmaz. Psikomotor, konsantrasyon ve hafıza yeteneklerinizi test eden bu modüllerin herhangi birinden kalmanız halinde bütün sınavdan kalmış sayılıyorsunuz.

Birbirinden farklı ve geleneksel sınav formatının dışına kayan bu modüller teorik bilgilerden çok refleks ve içgüdülerinize dayanıyor. Bu modüller için dokunmatik ekran, kulaklık ve 'joystick'in etkin şekilde kullanılması gerekiyor.

DLR bu modülleri çözmek için gerekli kişisel özelliklerin doğuştan geldiğini ve -eğer varsa- olan eksiklerin giderilmesinin bilgi modüllerine oranla çok daha zor olduğundan dem vuruyor. Bence, size verilen süre içerisinde yılmadan çalışmak gerekli yeteneklere sahip olduğunuzu görmeniz için yeterli olacaktır.

Sınavın Değerlendirilmesi

Bu konuda bizim bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken en önemli şey yetenek modüllerinin ikili gruplar halinde değerlendirildiği gerçeği. Yani bir modülde kötü yaptığınızı düşünüyorsanız o modülün 'eşleniğine' daha fazla yüklenerek bu açığınızı kapatıp sınavı geçebilirsiniz. Beraber değerlendirilen gruplar şöyle :

 • Konsantrasyon : Concentration - Perceptual Speed
 • Yön Kabiliyeti : Spatial Orientation - Cube Rotation
 • Hafıza : Running Memory Speed - Visual Memory

Gördüğünüz gibi sadece 6 modül birbirine bağlı. Kalan 4 modül : Physics, Mathematics, English ve MIC bağımsız olarak değerlendiriliyor.

Daha önceden de bahsi geçtiği gibi yetenek modüllerinden herhangi birinden kalmanız bütün sınavdan kaldığınız anlamına geliyor. Yetenek modüllerinin hepsini geçip bilgi modüllerinden fire verirseniz işiniz biraz daha kolay. Bir sonraki sınavda, yenetek modüllerini pas geçip sadece kaldığınız modüllerden sınava giriyorsunuz.

bknz: 'Re-test' ne demektir?

bknz: 'DLR Sınavı'na kaç kez girme hakkım var?

Genel olarak sınavın değerlendirilmesi bu şekilde. Teker teker modüllerden geçmenizi sağlayan yüzdeler ise gayet tartışmalı. Kimse geçmek için hangi modülde kaç yüzde tutturmanız gerektiğini bilmiyor ama modüller değerlendirilirken 'çan eğrisi' kullanıldığı biliniyor.

DLR sınavdan önce çalışmak için yukarıda gördüğünüz CBT'leri gönderiyor. DRL, 2008

Kısa kısa sınavda karşılaşacağınız modülleri tanıtmak gerekirse :

English

DLR sınavına girebilmek için IELTS veya TOEFL kanalıyla İngilizce seviyenizin aranan düzeyde olduğunu kanıtlamak zorundasınız. Buna rağmen, DLR'ın İngilizce testini de geçmeniz gerekiyor.

60 soruda grammar ve kelime bilginizi ölçmeyi hedefleyen bu modül size önceden girdiğiniz İngilizce sınavlarını aratabilir. Gerçi, IELTS ve TOEFL sonrası sizi çok zorlamasını beklemesek de sorulan bazı deyimleri DLR'ın nereden bulduğunu merak edebilirsiniz.

Genel olarak konu dağılımı %20-30 grammar, %80-70 kelime (eş anlamlı ve deyim) bilgisi şeklinde. Sorular çoktan seçmeli ve 25 dakikalık bir süreniz var.

DLR'ın çalışmanız içinde gönderdiği sorulara göz atmak için tıklayınız.

(!) 2016 Şubat ayında başlayan yeni uygulamayla birlikte DLR-1 sınavında İngilizce modülü değerlendirmeye alınmıyor gözüküyor. Başvuru şartlarındaki belgelediğiniz İngilizce seviyeniz sayesinde bu modülden muaf sayılıyorsunuz.

Physics

Genel olarak 'mekanik' konusunda soruların geldiği bir modül fakat bunun yanında elektrik, kaldırma kuvveti, basınç gibi konulardan gelen birçok soruyla da muhatap olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz 'anahtar konseptler' şöyle :

 • Eylemsizlik, hareket
 • Yük, basınç
 • Hız, açısal hız, ivme
 • Ağırlık - kütle
 • Newton Yasaları
 • İş ve enerji
 • SI birim sistemi
 • Moment, kuvvet kolu, dönme ekseni
 • Sürtünme, çekiş
 • Akışkanlar (sıvılar, gazlar), viskozite, laminar / türbülanslı akış
 • Atom ve moleküller
 • Basınç, emiş, vakum, yoğunluk
 • Sıcaklık, Kelvin, Celsius, Fahrenheit
 • Atmosfer, hava basıncı
 • Kaldırma kuvveti,
 • Pompalar - hidrolik sistemler
 • Bernoulli yasası
 • Termal enerji ve konveksiyon
 • Fazlar (katı, sıvı, gaz), faz dönüşümleri
 • Nem (mutlak, bağıl)
 • Elektromanyetik ışıma
 • (Görünür) ışık, renkler
 • Termodinamik yasaları
 • Sarkaçlar, harmonik hareket
 • Dalgalar
 • Elektirik, Manyetizma, elektrositatik yükler, Coulomb, voltaj, kutuplaşma, iletken - yalıtkan maddeler, elektrik akımı, elektromanyetik indüksiyon, Ohm yasası, akım (alternatif, doğru), güç, dönüştürücüler

Gördüğünüz gibi klasik fizik açısından yok yok. Listenin kalabalıklığı gözünüzü korkutmasın çünkü bahsi geçen konulara kapsamlı olarak değil 'temel düzeyde' hakim olmanız bekleniyor.

Bu modül için 30 dakika içinde 30 tane çoktan seçmeli soruya cevap vermeniz gerekiyor. Kağıt kalem kullanamıyorsunuz dolayısıyla hesap gerektiren fizik soruları beklemeyin.

DLR'ın çalışmanız içinde gönderdiği sorulara göz atmak için tıklayınız.

Mathematics

Sınavda kağıt kalem kullanabileceğiniz tek modül. Çoğu sorunun çoktan seçmeli olmaması da ikinci büyük fark olarak sayılabilir.

Bu modülde sorulan 21 soruyu 40 dakika içinde cevaplamanız gerekiyor.

Rahat olmanız beklenen konu başlıklarından bazıları şöyle :

 • Aritmetik
 • Kesirler
 • Üstel fonksiyonlar, köklü ifadeler
 • Temel geometrik şekiller
 • Temel trigonometri
 • Cebir
 • Birimler ve dönüştürmeler

Nasıl sorular gelebilir merak edenleri şöyle alalım.


Yetenek modüllerinin tarifleri de, bu tariflerle akılda canlandırılması da zor fakat ilk denemenizde neden bahsedildiğini hemen anlayacaksınız.

Concentration

Adı üstünde olan bu modül konsantrasyonunuzun yoğunluğunu ölçmeye yönelik. Farklı renk, yön ve farklı sayıda nokta içeren ardışık üçgenlerle uzun zaman geçirmeye hazır olun.

Ne tür bir sınavla karşılaşacağını merak edenleri şöyle alalım.

Spatial Orientation

Uzaysal algı modüllerinden biri olan Spatial Orientation yön algısını ölçmek üzerine tasarlanmış. Kaotik olarak farklı yönlere kırılarak uzayan bir çubuğun önceden belirtilen yöne kaç defa döndüğünü sayıyorsunuz. Başta halim selim uzayan ve dönen çubuk zamanla fıldır fıldır dönmeye başlayınca panik yapmak yok.

Perceptual Speed

En ünlü DLR modüllerinden biri. Verilen 9 tane gösterge içinden istenen 4 tane 'kritik' göstergenin okunması esasına dayanıyor. Çok kısa sürede okuma gerektirmesi ile birlikte göstergelerdeki sayıların her sette yer değiştirmesi bu modülü zorlu yapan kurallar.

Nasıl bir şey olduğunu merak ettiyseniz, buyrun giriş seviyesine.

Running Memory Span

Korkutan modüllerden bir başkası. İşitsel hafızanızı hedef alıyor. Tekdüze okunan bir rastgele rakamlar dizisi düşünün. Dizide kaç rakam olduğu da değişken. Rakamlar okunurken ezberlemeye başlıyorsunuz ve okuma 'şak' diye bittikten sonra aklınızda kalanları 'tersten' yazıyorsunuz. Bu akan rakamlar arasından bir aralık yakalamak ne kadar zorsa, bu tersten yazma işi de başınıza bela olabiliyor.

Ne tür bir sınavla karşılaşacağını merak edenleri şöyle alalım.

Cube Rotation

Uzaysal algı ölçen diğer modül. Aklınıza tek yüzüne kırmızı çarpı atılmış bir küp getirin. Hangi yüzün işaretli olduğu size söylendikten sonra gelen her yön komutuyla birlikte bu kübü aklınızda çevirmeye başlıyorsunuz.

Sayma işleminin ne kadar süreceği meçhul. Döndürme işi bittikten sonra boyalı yüzün ne tarafta kaldığını belirtiyorsunuz. Açık küp yöntemiyle tanışana kadar soğuk terler döktürebiliyor.

Ne tür bir sınavla karşılaşacağını merak edenleri şöyle alalım.

Visual Memory

Adı üstünde görsel hafızanıza yönelik bir test. Şekiller, harfler ve bunlarla ilişkilendirmeniz gereken iki haneli sayılardan oluşuyor. Önce ezberliyorsunuz, sonra hem ezberleyip hem de hatırlıyorsunuz. Yaratıcı kişiliğinizle orantılı olarak kolaylaşabilecek bir modül. Sınavda, evde çalıştığınız CBT'den daha çok şekilden sorumlusuz. 20'şerden toplam 40 adet şekil ve harf seçkisi.

Ne tür bir sınavla karşılaşacağını merak edenleri şöyle alalım.

Monitoring and Instrument Coordination

Nam-ı diğer MIC! Çalışmak için bir CBT gönderilmemesi, en uzun modül olması, en fazla koordinasyonu içermesinden dolayı en fazla korkutan modül dersek yalan olmaz. Sınavın sonunda tek başına yapılan, "multitasking" yeteneklerinizi konuşturmanız gereken bir modül.

Yukarıdaki ekran görüntüsü SkyTest® programından fakat sınavda da buna çok benzer bir ekranla karşılaşacaksınız.
Görsel, http://www.skytest.com/module_210_252.html adresinden alındı.

Kısaca, 3 farklı göstergeyi kontrol ederek, sanal uçağınızı istenen irtifada, yönde ve hızda tutabilmeniz ve bu sırada art arda okunan sayıların tek - çift olarak kaçar tane geldiğini sayıp ona göre yeşil veya kırmızı düğmeye basmanız gerekiyor.

DLR bu modüle çalışmadan gelmenizi istiyor. Bu konuda adaylar ikiye bölünmüş durumda çünkü ücretli olarak satılan programlarla ve alacağınız bir joystick ile sınavdan önce bu modüle de çalışmanız mümkün. Sınava girdiğim grubu genele oranlarsam çoğunluğun bu programlarla çalışarak sınava girdiğini söyleyebiliriz fakat bu programlar olmadan da bu modülü geçmek mümkün.


DLR-1 hakkında çok daha kapsamlı ve güzel bir yazı daha okumak ve süreç hakkında çok daha fazla bilgi almak isterseniz sizi Safa Nurcan'ın blog'una alabiliriz.

DLR-2

İlk oturumla teknik kabiliyetlerinizin yeterli olduğunu kanıtladıktan sonra 'psikolojinizin' de bu işe uygun olduğunu ispatlamanız gerekiyor. Bunun için, 2 Alman psikolog ve 1 Türk kaptan pilot karşısında ~1 saat boyunca psikolojik bir sınav vermeniz gerekiyor. Altın kurallar sakin ve tutarlı kalabilmek.

DLR-2'nin içeriği adaydan adaya ve karşınızdaki 'jüriye' göre büyük oranda değişiyor ama başrollerde DLR-1 öncesi cevapladığınız 10 biyografik soru, özgeçmişiniz ve DLR-1 sırasında cevapladığınız karakter testi olduğu su götürmez bir gerçek.

Görüşmeyi Alman psikologlar yönetiyor. Teknik sorular kaptandan geliyor. Bazı mülakatlar teknik yönden hayli renkli geçerken bazı adaylara hiç teknik soru yöneltilmediği de oluyor. Sorulsun veya sorulmasın bu aşamanın teknik bilginizi ölçme gibi bir amacı olmadığını unutmayın.

Henüz tecrübe etmediğim için bu konuda daha fazla gevezelik etmeyeceğim ama şu tablo üzerinden gerçek tecrübeleri takip edebilirsiniz.

 • GÜNCELLEMELER
 • 3 years ago

  İngilizce testi muafiyeti hakkında bilgi eklendi.

 • 3 years ago

  İngilizce testi hakkındaki malumat kaldırıldı. İlgili nottaki linki takip ederek daha geniş bilgi alınabilir.

\n

\n\n

DLR-1 ve DLR-2 farkl\u0131 g\u00fcnler olmak \u015fart\u0131yla 2 ayr\u0131 oturum \u015feklinde yap\u0131l\u0131yor ve oturumlar aras\u0131nda \u00e7o\u011funlukla g\u00fcnler de\u011fil 'aylar' oluyor.

\n

BA\u015eLIKLAR

\n

DLR-1 Nedir?

\n

\u0130lk a\u015fama olan DLR-1 i\u00e7erisinde ge\u00e7meniz gereken 10 farkl\u0131 mod\u00fcl\u00fc bar\u0131nd\u0131r\u0131yor. Bu mod\u00fcller de kendi aralar\u0131nda temel bilgiler ve temel yetenekler \u015feklinde ikiye ayr\u0131l\u0131yor.

\n

DLR-1, dokunmatik ekran, kulakl\u0131k ve joystick kullan\u0131larak, bilgisayar ortam\u0131nda yap\u0131lan bir s\u0131nav. S\u0131navlar \u00f6nceden Hamburg'da bulunan DLR Test Merkezi'nde yap\u0131l\u0131rken THY'nin artan pilot ihtiyac\u0131 \u00fczerine, DLR g\u00f6zetiminde, THY U\u00e7u\u015f E\u011fitim Ba\u015fkanl\u0131\u011f\u0131 b\u00fcnyesinde kurulan s\u0131nav salonunda yap\u0131l\u0131yor. Buna ra\u011fmen s\u0131nav\u0131n de\u011ferlendirilmesi halen Almanya'da yap\u0131l\u0131yor.

\n

DLR-1'de ba\u015far\u0131l\u0131 olmak i\u00e7in ge\u00e7meniz gereken mod\u00fcller :

\n\n

Yukar\u0131da s\u0131ralanan b\u00fct\u00fcn mod\u00fcllere, ayn\u0131 g\u00fcn i\u00e7erisinde, "2 mod\u00fcl yap 10 dakika ara ver ve sonraki 2 mod\u00fcle gir" d\u00fczeniyle toplam 6 oturum* \u015feklinde giriyorsunuz. S\u0131nav\u0131n ortas\u0131na gelecek \u015fekilde 1 saatlik uzun bir ara da (\u00f6\u011fle aras\u0131) mevcut. Sonu\u00e7ta, sabah 9'da ba\u015flay\u0131p ak\u015fam 5'e kadar s\u00fcren bir maratondan bahsediyoruz.

\n

Ek olarak, \u00f6\u011fle aras\u0131ndan \u00f6nce \u00e7\u00f6z\u00fclen bir de ki\u015filik testi var. DLR-1 i\u00e7in herhangi bir de\u011ferlendirmeye girmeyen bu test DLR-2 s\u0131ras\u0131nda kar\u015f\u0131n\u0131za \u00e7\u0131k\u0131yor.

\n
\"Test

Foto\u011fraf DLR Test Merkezi'nde, Hamburg'da \u2014 san\u0131r\u0131m Vigilance Test s\u0131ras\u0131nda \u2014 \u00e7ekilmi\u015f. T\u00fcrkiye'deki salon daha k\u00fc\u00e7\u00fck. Ayr\u0131ca, bu mod\u00fcl THY m\u00fcfredat\u0131nda yok.
G\u00f6rsel, \"\nDLR Test Center Hamburg: selection and training of pilots\" ba\u015fl\u0131kl\u0131 http://www.dlr.de/DesktopDefault.aspx/tabid-4748/7849_read-12458/gallery-1/gallery_read-Image.1.5508 adresinden al\u0131nm\u0131\u015ft\u0131r

\n

B\u00fct\u00fcn bu ara verme, devam etme i\u015flemlerini yakla\u015f\u0131k 18 ki\u015filik bir grup halinde yap\u0131yorsunuz. Neredeyse b\u00fct\u00fcn mod\u00fcller g\u00f6zetmenler taraf\u0131ndan ayn\u0131 anda ba\u015flat\u0131l\u0131yor ve belli s\u00fcreler dahilinde bitiriliyor. S\u0131navlar bireysel olsa bile bu ortak ilerleyi\u015f zaman zaman sizi gerebilecek durumlara da sebep olabilir \u00e7\u00fcnk\u00fc baz\u0131 mod\u00fcllerin biti\u015f s\u00fcresi di\u011ferlerine g\u00f6re daha esnek ve baz\u0131 adaylar s\u0131nav\u0131 bitirmi\u015f beklerken siz halen s\u0131navda olabilirsiniz. Bu da ister istemez sizi gerebilir. E\u011fer \u00e7ok ge\u00e7 kal\u0131rsan\u0131z g\u00f6zetmen \u00f6nce sizi uyar\u0131yor daha sonra da s\u0131nav\u0131 sonland\u0131r\u0131yormu\u015f ama bizim grupta uyar\u0131lan dahi olmad\u0131. A\u015fa\u011f\u0131 yukar\u0131 2-3 dakika farkla herkesin s\u0131nav\u0131 bitiyor.

\n

Unutmadan, mod\u00fcllerin geli\u015f s\u0131ras\u0131 yukar\u0131daki listede oldu\u011fu gibi de\u011fil. S\u0131ra genelde \u015fu \u015fekilde oluyor :

\n
  \n
 1. English, Concentration
 2. \n
 3. Mathematics, Spatial Orientation
 4. \n
 5. Running Memory Span, Personality Test
 6. \n
 7. Physics, Perceptual Speed
 8. \n
 9. Cube Rotation, Visual Memory
 10. \n
 11. Monitoring and Instrument Coordination
 12. \n
\n

Bilgi Mod\u00fclleri

\n

Sizin de tahmin edece\u011finiz gibi English, Mathematics ve Physics bilgi mod\u00fcllerini olu\u015fturan \u00fc\u00e7l\u00fc.

\n

Bilgi mod\u00fclleri, genelde ortaokul - lise seviyesinde \u00e7e\u015fitli konu ba\u015fl\u0131klar\u0131n\u0131n soruldu\u011fu, \u00e7o\u011funlukla \u00e7oktan se\u00e7meli sorulardan m\u00fctevellit ve s\u00fcre k\u0131s\u0131t\u0131 olan testler.

\n

Genelde okur okumaz cevab\u0131 akla gelecek sorulardan olu\u015fan bilgi mod\u00fclleri bazen de aday\u0131 tela\u015fa d\u00fc\u015f\u00fcrecek say\u0131da zorlay\u0131c\u0131 soru i\u00e7erebiliyor. M\u00fchendislik gibi say\u0131sal bir b\u00f6l\u00fcmden mezun olan adaylar bilgi mod\u00fclleri a\u00e7\u0131s\u0131ndan gayet \u015fansl\u0131 fakat paslanm\u0131\u015f baz\u0131 konular\u0131 \u0131\u015f\u0131ldatmalar\u0131 gerekebilir. Say\u0131sal bir temeli olmayan adaylar\u0131n ise 'temel bilimler' konusunda biraz daha kapsaml\u0131 bir \u00e7al\u0131\u015fma yapmas\u0131 gerekiyor san\u0131r\u0131m.

\n

Burada sorumlu olunan konular\u0131n pilotluk e\u011fitimi s\u0131ras\u0131nda ve hatta sonras\u0131nda kar\u015f\u0131n\u0131za \u00e7\u0131kacak baz\u0131 fenomenleri anlamak i\u00e7in de ihtiya\u00e7 duyaca\u011f\u0131n\u0131z bilgileri i\u00e7erdi\u011fini akl\u0131n\u0131zdan \u00e7\u0131karmadan \u00e7al\u0131\u015fmak yerinde olacakt\u0131r.

\n

Yetenek Mod\u00fclleri

\n

DLR s\u0131nav\u0131 \u00fcn\u00fcn\u00fc bu mod\u00fcllere bor\u00e7lu dersek yalan olmaz. Psikomotor, konsantrasyon ve haf\u0131za yeteneklerinizi test eden bu mod\u00fcllerin herhangi birinden kalman\u0131z halinde b\u00fct\u00fcn s\u0131navdan kalm\u0131\u015f say\u0131l\u0131yorsunuz.

\n

Birbirinden farkl\u0131 ve geleneksel s\u0131nav format\u0131n\u0131n d\u0131\u015f\u0131na kayan bu mod\u00fcller teorik bilgilerden \u00e7ok refleks ve i\u00e7g\u00fcd\u00fclerinize dayan\u0131yor. Bu mod\u00fcller i\u00e7in dokunmatik ekran, kulakl\u0131k ve 'joystick'in etkin \u015fekilde kullan\u0131lmas\u0131 gerekiyor.

\n

DLR bu mod\u00fclleri \u00e7\u00f6zmek i\u00e7in gerekli ki\u015fisel \u00f6zelliklerin do\u011fu\u015ftan geldi\u011fini ve -e\u011fer varsa- olan eksiklerin giderilmesinin bilgi mod\u00fcllerine oranla \u00e7ok daha zor oldu\u011fundan dem vuruyor. Bence, size verilen s\u00fcre i\u00e7erisinde y\u0131lmadan \u00e7al\u0131\u015fmak gerekli yeteneklere sahip oldu\u011funuzu g\u00f6rmeniz i\u00e7in yeterli olacakt\u0131r.

\n

S\u0131nav\u0131n De\u011ferlendirilmesi

\n

Bu konuda bizim bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken en \u00f6nemli \u015fey yetenek mod\u00fcllerinin ikili gruplar halinde de\u011ferlendirildi\u011fi ger\u00e7e\u011fi. Yani bir mod\u00fclde k\u00f6t\u00fc yapt\u0131\u011f\u0131n\u0131z\u0131 d\u00fc\u015f\u00fcn\u00fcyorsan\u0131z o mod\u00fcl\u00fcn 'e\u015fleni\u011fine' daha fazla y\u00fcklenerek bu a\u00e7\u0131\u011f\u0131n\u0131z\u0131 kapat\u0131p s\u0131nav\u0131 ge\u00e7ebilirsiniz. Beraber de\u011ferlendirilen gruplar \u015f\u00f6yle :

\n\n

G\u00f6rd\u00fc\u011f\u00fcn\u00fcz gibi sadece 6 mod\u00fcl birbirine ba\u011fl\u0131. Kalan 4 mod\u00fcl : Physics, Mathematics, English ve MIC ba\u011f\u0131ms\u0131z olarak de\u011ferlendiriliyor.

\n

Daha \u00f6nceden de bahsi ge\u00e7ti\u011fi gibi yetenek mod\u00fcllerinden herhangi birinden kalman\u0131z b\u00fct\u00fcn s\u0131navdan kald\u0131\u011f\u0131n\u0131z anlam\u0131na geliyor. Yetenek mod\u00fcllerinin hepsini ge\u00e7ip bilgi mod\u00fcllerinden fire verirseniz i\u015finiz biraz daha kolay. Bir sonraki s\u0131navda, yenetek mod\u00fcllerini pas ge\u00e7ip sadece kald\u0131\u011f\u0131n\u0131z mod\u00fcllerden s\u0131nava giriyorsunuz.

\n

bknz: 'Re-test' ne demektir?

\n

bknz: 'DLR S\u0131nav\u0131'na ka\u00e7 kez girme hakk\u0131m var?

\n

Genel olarak s\u0131nav\u0131n de\u011ferlendirilmesi bu \u015fekilde. Teker teker mod\u00fcllerden ge\u00e7menizi sa\u011flayan y\u00fczdeler ise gayet tart\u0131\u015fmal\u0131. Kimse ge\u00e7mek i\u00e7in hangi mod\u00fclde ka\u00e7 y\u00fczde tutturman\u0131z gerekti\u011fini bilmiyor ama mod\u00fcller de\u011ferlendirilirken '\u00e7an e\u011frisi' kullan\u0131ld\u0131\u011f\u0131 biliniyor.

\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n

DLR s\u0131navdan \u00f6nce \u00e7al\u0131\u015fmak i\u00e7in yukar\u0131da g\u00f6rd\u00fc\u011f\u00fcn\u00fcz CBT'leri g\u00f6nderiyor.\n DRL, 2008\n

\n
\n

K\u0131sa k\u0131sa s\u0131navda kar\u015f\u0131la\u015faca\u011f\u0131n\u0131z mod\u00fclleri tan\u0131tmak gerekirse :

\n

English

\n

DLR s\u0131nav\u0131na girebilmek i\u00e7in IELTS veya TOEFL kanal\u0131yla \u0130ngilizce seviyenizin aranan d\u00fczeyde oldu\u011funu kan\u0131tlamak zorundas\u0131n\u0131z. Buna ra\u011fmen, DLR'\u0131n \u0130ngilizce testini de ge\u00e7meniz gerekiyor.

\n

60 soruda grammar ve kelime bilginizi \u00f6l\u00e7meyi hedefleyen bu mod\u00fcl size \u00f6nceden girdi\u011finiz \u0130ngilizce s\u0131navlar\u0131n\u0131 aratabilir. Ger\u00e7i, IELTS ve TOEFL sonras\u0131 sizi \u00e7ok zorlamas\u0131n\u0131 beklemesek de sorulan baz\u0131 deyimleri DLR'\u0131n nereden buldu\u011funu merak edebilirsiniz.

\n

Genel olarak konu da\u011f\u0131l\u0131m\u0131 %20-30 grammar, %80-70 kelime (e\u015f anlaml\u0131 ve deyim) bilgisi \u015feklinde. Sorular \u00e7oktan se\u00e7meli ve 25 dakikal\u0131k bir s\u00fcreniz var.

\n

DLR'\u0131n \u00e7al\u0131\u015fman\u0131z i\u00e7inde g\u00f6nderdi\u011fi sorulara g\u00f6z atmak i\u00e7in t\u0131klay\u0131n\u0131z.

\n

(!) 2016 \u015eubat ay\u0131nda ba\u015flayan yeni uygulamayla birlikte DLR-1 s\u0131nav\u0131nda \u0130ngilizce mod\u00fcl\u00fc de\u011ferlendirmeye al\u0131nm\u0131yor g\u00f6z\u00fck\u00fcyor. Ba\u015fvuru \u015fartlar\u0131ndaki belgeledi\u011finiz \u0130ngilizce seviyeniz sayesinde bu mod\u00fclden muaf say\u0131l\u0131yorsunuz.

\n

Physics

\n

Genel olarak 'mekanik' konusunda sorular\u0131n geldi\u011fi bir mod\u00fcl fakat bunun yan\u0131nda elektrik, kald\u0131rma kuvveti, bas\u0131n\u00e7 gibi konulardan gelen bir\u00e7ok soruyla da muhatap olabilirsiniz. Sorumlu oldu\u011funuz 'anahtar konseptler' \u015f\u00f6yle :

\n\n

G\u00f6rd\u00fc\u011f\u00fcn\u00fcz gibi klasik fizik a\u00e7\u0131s\u0131ndan yok yok. Listenin kalabal\u0131kl\u0131\u011f\u0131 g\u00f6z\u00fcn\u00fcz\u00fc korkutmas\u0131n \u00e7\u00fcnk\u00fc bahsi ge\u00e7en konulara kapsaml\u0131 olarak de\u011fil 'temel d\u00fczeyde' hakim olman\u0131z bekleniyor.

\n

Bu mod\u00fcl i\u00e7in 30 dakika i\u00e7inde 30 tane \u00e7oktan se\u00e7meli soruya cevap vermeniz gerekiyor. Ka\u011f\u0131t kalem kullanam\u0131yorsunuz dolay\u0131s\u0131yla hesap gerektiren fizik sorular\u0131 beklemeyin.

\n

DLR'\u0131n \u00e7al\u0131\u015fman\u0131z i\u00e7inde g\u00f6nderdi\u011fi sorulara g\u00f6z atmak i\u00e7in t\u0131klay\u0131n\u0131z.

\n

Mathematics

\n

S\u0131navda ka\u011f\u0131t kalem kullanabilece\u011finiz tek mod\u00fcl. \u00c7o\u011fu sorunun \u00e7oktan se\u00e7meli olmamas\u0131 da ikinci b\u00fcy\u00fck fark olarak say\u0131labilir.

\n

Bu mod\u00fclde sorulan 21 soruyu 40 dakika i\u00e7inde cevaplaman\u0131z gerekiyor.

\n

Rahat olman\u0131z beklenen konu ba\u015fl\u0131klar\u0131ndan baz\u0131lar\u0131 \u015f\u00f6yle :

\n\n

Nas\u0131l sorular gelebilir merak edenleri \u015f\u00f6yle alal\u0131m.

\n
\n

Yetenek mod\u00fcllerinin tarifleri de, bu tariflerle ak\u0131lda canland\u0131r\u0131lmas\u0131 da zor fakat ilk denemenizde neden bahsedildi\u011fini hemen anlayacaks\u0131n\u0131z.

\n

Concentration

\n

Ad\u0131 \u00fcst\u00fcnde olan bu mod\u00fcl konsantrasyonunuzun yo\u011funlu\u011funu \u00f6l\u00e7meye y\u00f6nelik. Farkl\u0131 renk, y\u00f6n ve farkl\u0131 say\u0131da nokta i\u00e7eren ard\u0131\u015f\u0131k \u00fc\u00e7genlerle uzun zaman ge\u00e7irmeye haz\u0131r olun.

\n

Ne t\u00fcr bir s\u0131navla kar\u015f\u0131la\u015faca\u011f\u0131n\u0131 merak edenleri \u015f\u00f6yle alal\u0131m.

\n

Spatial Orientation

\n

Uzaysal alg\u0131 mod\u00fcllerinden biri olan Spatial Orientation y\u00f6n alg\u0131s\u0131n\u0131 \u00f6l\u00e7mek \u00fczerine tasarlanm\u0131\u015f. Kaotik olarak farkl\u0131 y\u00f6nlere k\u0131r\u0131larak uzayan bir \u00e7ubu\u011fun \u00f6nceden belirtilen y\u00f6ne ka\u00e7 defa d\u00f6nd\u00fc\u011f\u00fcn\u00fc say\u0131yorsunuz. Ba\u015fta halim selim uzayan ve d\u00f6nen \u00e7ubuk zamanla f\u0131ld\u0131r f\u0131ld\u0131r d\u00f6nmeye ba\u015flay\u0131nca panik yapmak yok.

\n

Perceptual Speed

\n

En \u00fcnl\u00fc DLR mod\u00fcllerinden biri. Verilen 9 tane g\u00f6sterge i\u00e7inden istenen 4 tane 'kritik' g\u00f6stergenin okunmas\u0131 esas\u0131na dayan\u0131yor. \u00c7ok k\u0131sa s\u00fcrede okuma gerektirmesi ile birlikte g\u00f6stergelerdeki say\u0131lar\u0131n her sette yer de\u011fi\u015ftirmesi bu mod\u00fcl\u00fc zorlu yapan kurallar.

\n

Nas\u0131l bir \u015fey oldu\u011funu merak ettiyseniz, buyrun giri\u015f seviyesine.

\n

Running Memory Span

\n

Korkutan mod\u00fcllerden bir ba\u015fkas\u0131. \u0130\u015fitsel haf\u0131zan\u0131z\u0131 hedef al\u0131yor. Tekd\u00fcze okunan bir rastgele rakamlar dizisi d\u00fc\u015f\u00fcn\u00fcn. Dizide ka\u00e7 rakam oldu\u011fu da de\u011fi\u015fken. Rakamlar okunurken ezberlemeye ba\u015fl\u0131yorsunuz ve okuma '\u015fak' diye bittikten sonra akl\u0131n\u0131zda kalanlar\u0131 'tersten' yaz\u0131yorsunuz. Bu akan rakamlar aras\u0131ndan bir aral\u0131k yakalamak ne kadar zorsa, bu tersten yazma i\u015fi de ba\u015f\u0131n\u0131za bela olabiliyor.

\n

Ne t\u00fcr bir s\u0131navla kar\u015f\u0131la\u015faca\u011f\u0131n\u0131 merak edenleri \u015f\u00f6yle alal\u0131m.

\n

Cube Rotation

\n

Uzaysal alg\u0131 \u00f6l\u00e7en di\u011fer mod\u00fcl. Akl\u0131n\u0131za tek y\u00fcz\u00fcne k\u0131rm\u0131z\u0131 \u00e7arp\u0131 at\u0131lm\u0131\u015f bir k\u00fcp getirin. Hangi y\u00fcz\u00fcn i\u015faretli oldu\u011fu size s\u00f6ylendikten sonra gelen her y\u00f6n komutuyla birlikte bu k\u00fcb\u00fc akl\u0131n\u0131zda \u00e7evirmeye ba\u015fl\u0131yorsunuz.

\n

Sayma i\u015fleminin ne kadar s\u00fcrece\u011fi me\u00e7hul. D\u00f6nd\u00fcrme i\u015fi bittikten sonra boyal\u0131 y\u00fcz\u00fcn ne tarafta kald\u0131\u011f\u0131n\u0131 belirtiyorsunuz. A\u00e7\u0131k k\u00fcp y\u00f6ntemiyle tan\u0131\u015fana kadar so\u011fuk terler d\u00f6kt\u00fcrebiliyor.

\n

Ne t\u00fcr bir s\u0131navla kar\u015f\u0131la\u015faca\u011f\u0131n\u0131 merak edenleri \u015f\u00f6yle alal\u0131m.

\n

Visual Memory

\n

Ad\u0131 \u00fcst\u00fcnde g\u00f6rsel haf\u0131zan\u0131za y\u00f6nelik bir test. \u015eekiller, harfler ve bunlarla ili\u015fkilendirmeniz gereken iki haneli say\u0131lardan olu\u015fuyor. \u00d6nce ezberliyorsunuz, sonra hem ezberleyip hem de hat\u0131rl\u0131yorsunuz. Yarat\u0131c\u0131 ki\u015fili\u011finizle orant\u0131l\u0131 olarak kolayla\u015fabilecek bir mod\u00fcl. S\u0131navda, evde \u00e7al\u0131\u015ft\u0131\u011f\u0131n\u0131z CBT'den daha \u00e7ok \u015fekilden sorumlusuz. 20'\u015ferden toplam 40 adet \u015fekil ve harf se\u00e7kisi.

\n

Ne t\u00fcr bir s\u0131navla kar\u015f\u0131la\u015faca\u011f\u0131n\u0131 merak edenleri \u015f\u00f6yle alal\u0131m.

\n

Monitoring and Instrument Coordination

\n

Nam-\u0131 di\u011fer MIC! \u00c7al\u0131\u015fmak i\u00e7in bir CBT g\u00f6nderilmemesi, en uzun mod\u00fcl olmas\u0131, en fazla koordinasyonu i\u00e7ermesinden dolay\u0131 en fazla korkutan mod\u00fcl dersek yalan olmaz. S\u0131nav\u0131n sonunda tek ba\u015f\u0131na yap\u0131lan, "multitasking" yeteneklerinizi konu\u015fturman\u0131z gereken bir mod\u00fcl.

\n

\n Yukar\u0131daki ekran g\u00f6r\u00fcnt\u00fcs\u00fc SkyTest\u00ae program\u0131ndan fakat s\u0131navda da buna \u00e7ok benzer bir ekranla kar\u015f\u0131la\u015facaks\u0131n\u0131z.
G\u00f6rsel, http://www.skytest.com/module_210_252.html adresinden al\u0131nd\u0131.\n

\n

K\u0131saca, 3 farkl\u0131 g\u00f6stergeyi kontrol ederek, sanal u\u00e7a\u011f\u0131n\u0131z\u0131 istenen irtifada, y\u00f6nde ve h\u0131zda tutabilmeniz ve bu s\u0131rada art arda okunan say\u0131lar\u0131n tek - \u00e7ift olarak ka\u00e7ar tane geldi\u011fini say\u0131p ona g\u00f6re ye\u015fil veya k\u0131rm\u0131z\u0131 d\u00fc\u011fmeye basman\u0131z gerekiyor.

\n

DLR bu mod\u00fcle \u00e7al\u0131\u015fmadan gelmenizi istiyor. Bu konuda adaylar ikiye b\u00f6l\u00fcnm\u00fc\u015f durumda \u00e7\u00fcnk\u00fc \u00fccretli olarak sat\u0131lan programlarla ve alaca\u011f\u0131n\u0131z bir joystick ile s\u0131navdan \u00f6nce bu mod\u00fcle de \u00e7al\u0131\u015fman\u0131z m\u00fcmk\u00fcn. S\u0131nava girdi\u011fim grubu genele oranlarsam \u00e7o\u011funlu\u011fun bu programlarla \u00e7al\u0131\u015farak s\u0131nava girdi\u011fini s\u00f6yleyebiliriz fakat bu programlar olmadan da bu mod\u00fcl\u00fc ge\u00e7mek m\u00fcmk\u00fcn.

\n
\n

DLR-1 hakk\u0131nda \u00e7ok daha kapsaml\u0131 ve g\u00fczel bir yaz\u0131 daha okumak ve s\u00fcre\u00e7 hakk\u0131nda \u00e7ok daha fazla bilgi almak isterseniz sizi Safa Nurcan'\u0131n blog'una alabiliriz.

\n

DLR-2

\n

\u0130lk oturumla teknik kabiliyetlerinizin yeterli oldu\u011funu kan\u0131tlad\u0131ktan sonra 'psikolojinizin' de bu i\u015fe uygun oldu\u011funu ispatlaman\u0131z gerekiyor. Bunun i\u00e7in, 2 Alman psikolog ve 1 T\u00fcrk kaptan pilot kar\u015f\u0131s\u0131nda ~1 saat boyunca psikolojik bir s\u0131nav vermeniz gerekiyor. Alt\u0131n kurallar sakin ve tutarl\u0131 kalabilmek.

\n

DLR-2'nin i\u00e7eri\u011fi adaydan adaya ve kar\u015f\u0131n\u0131zdaki 'j\u00fcriye' g\u00f6re b\u00fcy\u00fck oranda de\u011fi\u015fiyor ama ba\u015frollerde DLR-1 \u00f6ncesi cevaplad\u0131\u011f\u0131n\u0131z 10 biyografik soru, \u00f6zge\u00e7mi\u015finiz ve DLR-1 s\u0131ras\u0131nda cevaplad\u0131\u011f\u0131n\u0131z karakter testi oldu\u011fu su g\u00f6t\u00fcrmez bir ger\u00e7ek.

\n

G\u00f6r\u00fc\u015fmeyi Alman psikologlar y\u00f6netiyor. Teknik sorular kaptandan geliyor. Baz\u0131 m\u00fclakatlar teknik y\u00f6nden hayli renkli ge\u00e7erken baz\u0131 adaylara hi\u00e7 teknik soru y\u00f6neltilmedi\u011fi de oluyor. Sorulsun veya sorulmas\u0131n bu a\u015faman\u0131n teknik bilginizi \u00f6l\u00e7me gibi bir amac\u0131 olmad\u0131\u011f\u0131n\u0131 unutmay\u0131n.

\n

Hen\u00fcz tecr\u00fcbe etmedi\u011fim i\u00e7in bu konuda daha fazla gevezelik etmeyece\u011fim ama \u015fu tablo \u00fczerinden ger\u00e7ek tecr\u00fcbeleri takip edebilirsiniz.

", "headline": "THY'de pilot olmak i\u00e7in ge\u00e7meniz gereken ad\u0131mlar\u0131n en zorlular\u0131ndan iki tanesini olu\u015fturan DLR-1 ve DLR-2 ne", "wordCount": 3100, "description": "THY'de pilot olmak i\u00e7in ge\u00e7meniz gereken ad\u0131mlar\u0131n en zorlular\u0131ndan iki tanesini olu\u015fturan DLR-1 ve DLR-2 ne t\u00fcr s\u0131navlard\u0131r?", "datePublished": "2016-02-08T01:49:54+02:00", "dateModified": "2017-10-21T11:23:47+03:00" }